Kultúrák, szerelmek, Freddie Mercury - Kis zanzibári történelem

A Zanzibár lángjaihoz nem csak az utazást kell megszerveznünk, de fejest kell vetnünk magunkat a múltba is. Európaiként ugyanis nagyon keveset tanulunk, tudunk az afrikai országok történelméről, most viszont a regény kedvéért bele kell ásnunk magunkat a sziget múltjába, azon belül is részletesebben az 1960-as évek eseményeibe.

a12f1265-zanzibar-revolt-spiced-up-island-life.webp

A felfedezések időszakában először portugál gyarmatosítók vették birtokba Zanzibárt, és közel kétszáz évig irányították a 17. század végéig. Ezt követően a sziget az Ománi Szultanátus ellenőrzése alá került, ami a muszlim vallás terjedését hozta, illetve ekkor alakították ki a fűszerültetvényeket, amelyekről a hely ma híres. Kisebb nagyobb megszakításokkal Zanzibár 1890-ben brit protektorátus lett. Az angol uralommal együtt a birodalom más gyarmatairól kereskedők, jogászok és közigazgatásban dolgozók érkeztek, akik között a legnagyobb csoportot az indiaiak képviselték. Az érkezők között volt Bomi Bulsara, aki az indiai Gudzsarát államban született, onnan költözött a feleségével Zanzibárra, hogy ott, a legfelsőbb bíróságon vállaljon munkát. A család a párszi vallást követte, amely gyakorlatilag muszlim üldözés elől Indiába menekült zoroasztriánusokat jelentette. Legidősebb gyermekük, Farrokh Bulsara, vagyis, ahogy a világ megismerte Freddie Mercury 1946-ban született meg Zanzibáron. Csak nyolcéves koráig élt a szigeten, ezt követően a szülei hazaküldték Indiába tanulni és csak 1963-ban tért vissza. Ezzel együtt máig Zanzibár leghíresebb szülötte, akinek a hajdani otthona jelenleg emlékmúzeumként működik.

freddie_montazs.jpg

Zanzibár 1963-ban függetlenedett a Brit Királyságtól, amelyet a következő év elején forradalmi időszak követett. A Zanzibár lángjai múltbéli fejezetei ezekbe a zűrös és zavaros évekbe viszi el az olvasót, amikor formálódó új ország a helyét kereste a különböző vallások és kultúrák között. Ez sokszor véres összecsapásokba torkollt, és rengeteg áldozatot követelt, miközben sokan el is menekültek a szigetről (köztük Freddie Mercury és a családja). Ezt követően kikiáltották a Zanzibári Népköztársaságot, amely a szárazföldi területekkel, Tanganyikával egyesülve létrehozta a Tanzániai Egyesült Köztársaságot, Mivel ezen belül a sziget részleges autonómiával rendelkezik, afrikai Hong Kongnak is szokták nevezi. Szuahéli kultúrája ma is az afrikai, arab, indiai és perzsa hatások különleges keveréke.  

1-zanzibar-people-op2.jpg

A Zanzibár lángjai történelmi része a forradalom idején játszódik, de a szerelemre összpontosít, amely minden borzasztó körülmény ellenére lángra tud lobbanni. Hogy a hajdani történések pedig hogyan nyomják rá bélyegüket a jelenre, miért és mivel változtatja meg a jelenbeli hősnőnk életét a feltáruló múlt – megtudhatjátok majd a regényből.